Ocena: (5 / 5)
Backpacking, czyli podróżowanie po świecie z plecakiem na plecach i niewielką ilością pieniędzy w kieszeni, zyskuje coraz większe grono entuzjastów. Najczęściej podróżujący auto-stopem lub busami młodzi ludzie zatrzymują się w hostelach, ze względu na ich niską cenę. Co w praktyce to oznacza?
Hostel jako zjawisko
Z wakacyjnego hobby backpacking awansował do stylu życia. Coraz więcej obieżyświatów przemieszcza się pomiędzy miastami na całej Ziemi, korzystając przy tym z postępującej globalizacji, która pomaga im komunikować się ze spotykanymi po drodze kolegami po fachu. Wraz ze wzrostem popularności takiej formy podróżowania, poszerza się baza noclegowa. Jak grzyby po deszczu wyrastają malutkie pensjonaty i hostele, które najczęściej wybierają podróżnicy. Dlaczego?
Jedną z przyczyn jest napewno niska cena hosteli lub możliwość nocowania za darmo, w zamian za pracę. Jednak możliwe, że w cechującej podróżników wolności i nocach spędzanych w kilkunastoosobowych dormitoriach pobrzmiewają echa rewolucji obyczajowej lat 60. ubiegłego wieku. Ludzie w podobnym wieku i o wspólnych zainteresowaniach, jednak pochodzący z miejsc oddalonych od siebie o tysiące kilometrów spotykają się przypadkiem w hostelu, razem się bawią, rozmawiają, zawiązują znajomości. To między innymi takie chwile stają się dla nich inspiracją do dalszego podróżowania.
Hostel dla „zwykłych śmiertelników”
Jednak nie tylko wprawieni podróżnicy wybierają hostele jako swoje miejsca pobytu. Taka forma zakwaterowania staje się coraz popularniejsza wśród Polaków, ze względu na niskie ceny w połączeniu z całkiem dobrym standardem. Podróżując po kraju i świecie często rezygnujemy z zatrzymywania się w drogich hotelach, decydując się na B&B albo lepszej klasy schronisko młodzieżowe.
Oczywiście w przeciwieństwie do hotelu czy pensjonatu, w hostelu nie znajdziemy restauracji, nie wspominając już o siłowni lub basenie. Jednak wyposażenie, obejmujące z reguły dostęp do kuchni (wraz z lodówką), schowek lub sejf na cenniejsze rzeczy, recepcję czynną całą dobę i wspólny salon dla gości z telewizją i dostępem do internetu, zapewni skromny, ale przyjemny pobyt. Hostel jest optymalnym rozwiązaniem na wakacje z przyjaciółmi czy rodziną. Również wyjeżdżając z małymi dziećmi, dość łatwo znajdziemy obiekt posiadający udogodnienia dla rodziców i ich pociech.
Podstawowa różnica pomiędzy hotelem a hostelem jest taka, że hostel nie podlega jednoznacznym normom ustawowym co do wyposażenia i klasyfikacji. Nie istnieje również jednolity system oceniania hosteli. Nie zmienia to faktu, że wiele obiektów w Polsce dorównuje hotelom dwugwiazdkowym pod względem estetyki, zadbania obiektu i komfortu w pokojach prywatnych.
Inaczej ma się sprawa z dormitoriami (powyżej sześciu łóżek) – tutaj oczywiście standard jest nieco niższy, ze względu na specyfikę takiego pomieszczenia. Dormitoria mogą być dzielone na żeńskie i męskie lub koedukacyjne. Najczęściej z dormitoriów korzystają głównie podróżnicy – jeśli chcemy zdobyć informacje o miejscach wartych odwiedzenia lub poimprezować z ludźmi z całego świata, wybór pokoju wieloosobowego jest odpowiedni. Natomiast dla turystów indywidualnych, którzy cenią sobie swoją prywatność, najlepsze pozostaną pokoje jedno- lub dwuosobowe. Hostel umożliwi nam realizację wakacyjnych planów bez martwienia się o zbyt duże wydatki na nocleg.